4x láska k drevu – drevená hoblica

V predchádzajúcom článku som opísal postup, ako som vyrobil masívne drevené nohy na moju stolársku hoblicu.

stolárska hoblica

Práce na mojej stolárskej hoblici pomaly pokračovali. Postupoval som krok za krokom. Vždy tak, aby som nemusel riešiť niekoľko problémov naraz. Samostatné nohy boli pripravené, aj srdiečkové diery na ich osadenie. Viac-menej to sedelo. Hoci diery a ani čapy neboli úplne identické, každá noha sedela do svojej diery. To bolo dôležité.

Chýbalo spojenie nôh medzi sebou. Tá stredná priečka na písmenku H ešte nebola zlepená. Takže toto bol ďalší krok. Ale opäť som riešil iba jednu vec. Nohy sa v dierach mierne kývali, ale zatiaľ to bol žiadúci stav. Takto bolo možné doladiť kolmosť nôh neskôr. Ale aby som vedel zlepené nohy dostať do diery, zvolil som nasledovný postup: jednotlivé nohy som osadil do dier nasucho (bez lepidla) a lepil som iba stredovú priečku medzi nohami.

Toto lepenie bolo pomerne náročné. Ako sa ukázalo, preglejka nebola úplne všade rovnako hrubá. Možno sa mi aj pomiešali jednotlivé kusy, keď som ich rezal z druhej tabule. Nebol to však neprekonateľný problém. Pásová brúska to vyriešila veľmi rýchlo.

Aby som dosiahol naozaj dobrý spoj a nezaschlo mi lepidlo veľmi rýchlo, natieral som obidve lepené plochy dosť hrubou vrstvou lepidla. Podarilo sa to poskladať dokopy a ovešal som to nakoniec zvierkami.

Stredová priečka sa skladala z piatich častí. Dve boli priebežné a prechádzali do dier v nohách, tri časti boli kratšie.

Celý projekt začínal naberať reálne tvary. Horná doska bola naozaj masívna, zlepené nohy tiež niečo vážili. Vtedy som dostal nápad jednotlivé kusy odvážiť. Predsa len som tie časti viac krát prekladal a prenášal, takže ma zaujímalo, s akými činkami sa to nadrapujem.

Takže tuto sú čísla: 38.75 + 8.05 + 8.05 = 54.85 kg. Pekné čislo. Porovnajte si to s váhou hoblice, ktorú kúpite v e-shope. A to ešte nemáme všetky časti.

Ďalším v poradí bolo spojenie nôh dokopy. Na to som použil 2 hotové ohobľované smrekové hranoly. Na koncoch hranola som japonskou pílkou Ryoba vyrezal rybinový zámok, lebo ten je najjednoduchšie vyrobiť. A mne sa ešte aj celkom páči.

Keď bol celý spodný rám hoblice zlepený, prilepiť ho k pracovnej doke už bola brnkačka. Už som sa bál iba jednej veci. Či sa mi podarí ohoblovať hornú pracovnú plochu dostatočne rovno a hladko.

Na zrovnanie hornej plochy som si zaobstaral starý veľký hoblík, tzv macek. Ako sa ukázalo, nôž hoblíka predchádzajúci majiteľ brúsil veľmi nedbanlivo. Dokonca ostrie bolo skosené voči bočnej hrane tak, že na jednej strane chýbalo 0.8 mm. Takže iba brúsenie želiezka do hoblíka si vyžiadalo skoro 2 hodiny ručnej práce. Ale nakoniec sa podarilo a stálo to zato. Hoblík zrazu začal krásne hoblovať a zrovnávať plochu. Samozrejme nie sám. Bolo sa do neho treba trochu oprieť. Ale už sa to dalo. Stôl stál na zemi sám svojou váhou a ani sa nepohol.

V dielni to teda vyzeralo takto

Dielňa pod šírim nebom však nie je bohvie čo. Trošku do nej prší a v zime aj sneží.

Na zhotovenie tejto hoblice som naozaj použil iba hobby náradie. Kotúčovú pílu, pásovú brúsku, hobby hoblovačku, ručnú pílku, dláto a hoblík. OK, ešte vŕtačku s forstnerovým vrtákom a aku skrutkovač. Tú stolovú pílu som mal novú (ešte bez stolíka), takže na nej som odrezal iba preglejku do spodnej časti stola, aby vznikol odkladací príestor. Takže to sa ani neráta.

Inak na fotke hore je aj môj prvý pracovný stolík vyrobený z drevotriesky. Pod pracovnú dosku sa dala namontovať aj ručná kotúčová píla, takže som to používal ako malú stolovú pílu. Ale nebolo to dobré, pretože drevotrieska strašne rezonovala.

Už aj tie maliarske kozy, na ktorých som mal dočasne položenú stolovú pílu som posilnil o svoje vlastné, vyrobené.

Čo dodať na záver? K hoblici ešte pridám dva stolárske zveráky. Váha tohto pracovného stola je 66 kg čistého dreva. Fakt neviem, ako sa mi to podarilo odvážiť. Vyrobená je z kombinácie bukovej laťovky, MDF, brezovej preglejky a smrekových hranolov. A potom dva druhy lepidla. Nepoužil som však ani jedinú skrutku, ani jeden klinec. To preto, lebo v budúcnosti plánujem ešte vŕtať diery na poderáky.

A takto vyzerá teda moja láska k drevu

srdcový spoj na drevenom stole

Jeden názor na “4x láska k drevu – drevená hoblica

  1. Miloslava

    To je teda naozajstná láska k drevu. Vidno, že drevu rozumieš.

Nie je možné pridávať komentáre.