V predchádzajúcej časti sme sa zaoberali motiváciou k stavbe externého filtra pre sladkovodné akvárium. Pokračovať budeme predbežným návrhom parametrov filtra a výberom komponentov.Súpis použitého materiálu som spísal do tabuľky. Zároveň z tabuľky vidíme, ktoré položky boli najdrahšie – originálny interný filter, plastová krabica a filtračné média. Ak by sme chceli usporiť viacej, nahradili by sme keramické valčeky niečim iným.
Ako to už býva, najlepšie je začať tým, že si o problematike naštudujeme čo najviac, aby sme získali nejaký prehľad. Takže aj ja som si našiel zopár článkov o stavbe externého filtra a na zopár zaujímavých projektov ponúkam linky v závere.
Takže z popisu externých filtrov som si povypisoval parametre – najmä parametre o objeme filtračných náplní, ich zložení a o potrebnom prietoku čerpadla. Toto bol odrazový mostík pre výber kapacitne vhodnej nádoby a výbere čerpadla.
Nádoba filtra
Pre 70 litrové akvárium som po zvážení priestorových možností okolo akvária nakoniec dospel k tomu, že som v Tescu kúpil plastový box na špagety s klipsovým uzáverom o objeme 2,65 litra. Cca 2 litre je teda čistý objem náplní. Tuto musím konštatovať, že ani pomerne slušne vyzerajúca nádoba na špagety nebol úplne ideálny výber. Skôr by som to hodnotil ako kompromis medzi cenou a kvalitou.
Problémom sa napríklad ukázal klipsový uzáver nádoby. Ten síce slušne tesní pri podtlaku v nádobe, zároveň však klipsy a tuhosť tesnenia vyzerajú navrhnuté tak, že v prípade pretlaku v nádobe dôjde vplyvom vôle k nadzdvihnutiu uzáveru a uvoľneniu pretlaku. Osobne si myslím, že je to poistka proti vybuchnutiu nádoby pri zohrievaní potravín napríklad v mikrovlnke. Prehriata vodná para by podľa mňa vedela pekne zdemolovať nielen mikrovlnku ale aj polku kuchyne.
Takže takúto nádobu silne neodporúčam umiestňovať pod hladinu vody. Varovaním je taktiež deformácia stien pri pretlaku/podtlaku v nádobe. Hrúbka stien pri toto modeli je síce pomerne slušná v porovnaní s lacnejšími modelmi boxov na uschovávanie potravín, ale pevnostne odoláva tlaku vody pomerne ťažko. Ideálnejšou by bola hrúbka steny ako na kanalizačnej alebo vodovodnej rúre, ale to by aj cena bola niekde inde.
Filtračné náplne
Ako filtračnú náplň som zvolil kombináciu keramických valčekov, stredne hrubej vaty na predfiltráciu, jemnej filtračnej vaty a biomolitanu, viď súpis použitého materiálu. Výber filtračných materíálov zatiaľ neviem dobre zhodnotiť, kedže filter beží v prevádzke iba pár dní. Môžem iba subjektívne konštatovať, že jemná filtračná vata (ide o vatu určenú na akvaristické účely a nie o kozmetickú vatu z buničiny) poctivo zachytáva všetky nečistoty prechádzajúce filtrom a tak aj voda je subjektívne čistejšia.
Kolená
Veľmi veľa času som strávil pri hľadaní spôsobu, ako napojiť nasávanie a výpust filtra na akvárium. Vzhľadom na obmedzené priestorové možnosti som musel nájsť spôsob, ako ohnúť hadicu alebo trubku s čo najmenším polomerom ohybu a zároveň aspoň približne zachovať prierez potrubia. Nechcel som totiž príliš obmedziť prietok filtra – čerpadlo beztak bude mať dosť čo robiť pri pretláčaní vody cez filtračné média. Ohnutie plastovej rúrky sa ukázalo ako nerealizovateľné v domácich podmienkach. Menší polomer ohybu bolo možné dosiahnuť iba pri takom zdeformovaní prierezu, že by voda cez to koleno skoro vôbec nepretekala. Nepomáhalo ani opatrné nahrievanie plastovej rúrky nad plameňom. Po viacerých pokusoch som nakoniec dostal nápad počas obednej siesty. Spomenul som si na plastové kolienka určené na rozvody kvapkovej závlahy v záhrade, ktoré som kúpil u firmy Profigrass. Žiaľ na webe tieto kolienka v ponuke veľmi nenájdete a musíte sa skôr spoľahnúť na ľudí z oblasti zavlažovania záhrady prípadne miestneho obchodíku s ponukou všeličoho do záhrady a dielne.
Elektrické vývodky
Ďalším veľmi dôležitým komponentom boli priechodky na rúrky. Tu správne tipujete použitie elektrikárskych vývodiek. Pri kúpe si určite všimnite detailnejšie riešenie gumového tesnenia okolo prechádzajúcej rúrky. Ten môj typ zatláča kužeľové gumové tesnenie do telesa vývodky. Iné typy ho nemajú riešený ideálne a neverím v dokonalú tesnosť takéhoto spoja. Ja som mal štastie a kúpil som v prvom miestnom elektre vhodný typ, ktorý tesní dokonale. Aby som dosiahol tesnosť aj okolo veka nádoby, použil som gumené tesnenie pre 1” vodovodné armatúry.
Ďalej sa v miestnom elektre pýtajte sa na elektrické chráničky. Ale nie na najčastejšie používané husie krky, ale sivé plastové rúrky. Nemajú ich všade, ja som ich našiel v Hornbachu. Výhoda je, že priemer týchto rúriek presne sedel k elektrikárskym vývodkám, výstupu čerpadla a aj hadice a kolienkam na zavlažovanie. Tenká stena trubky je taktiež výhodná, akurát tu rúrku neskúśajte ohnúť nad plameňom. Okrúhly tvar sa rýchlo zdeformuje.
Čerpadlo
Ako čerpadlo som použil hlavicu z interného filtra Elite Jet Flow 100, z ktorého som taktiež využil rúrky na rozstrekovaciu rampu. Fakt, že priemer elektrikárskej chráničky ideálne sedel s rozmermi výpustu filtra ušetril veľa času pri riešení nejakej redukcie a pod.
Pripojenie sacieho a výtlačného potrubia
Ako vidno z obrázka, technické riešenie filtra nevyžaduje žiaden ventil. V tomto vidím veľkú výhodu filtra, že je počet funkčných častí minimalizovaný a nemá sa teda veľmi čo pokaziť. Zároveň sme ušetrili 10-13 Eur za ventil, ktorý originálni výrobcovia používajú vo svojich riešeniach.
Ostatné komponenty nemá príliš význam spomínať, detaily sú snáď jasné z priloženej fotodokumentácie.
V ďalšej časti článku sa pozrieme na riešenie niektorých technických problémov.