Integrita súborov s md5deep a cfv

Po zlých skúsenostiach s Btrfs som sa rozhodol vyriešiť problém konzistencie súborov nástrojmi na kontrolu konzistentnosti súborov. Aby som vylúčil závislosť iba od jedného nástroja, napísal som si skript (viď nižšie), ktorý nástrojom cfv vypočíta kontrolné súčty CRC32 a nástrojom hashdeep kontrolné súčty MD5 a SHA256.

Pre inštaláciu v Debiane stačí napísať príkaz:

apt-get install md5deep cfv

Možno sa takýto skript bude hodiť aj vám, takže tuto je k dispozícii:
Download verify-checksums.sh

Ako to funguje

Stiahnutému skriptu dajte príponu .sh a spravte ho spúšťatelným (mv verify-checksums.txt verify-checksums.sh; chmod +x verify-checksums.sh).
Pri prvom spustení si skript si spočíta kontrolné súčty pre adresáre s fotkami, ktoré ja mám v nasledovnej štruktúre:

~/media

foto/

2004

2005

2006

video

Vzniknúť by mali súbory ~/media/foto/$YEAR-cfv-checksum.csv a ~/media/foto/$YEAR-hashdeep-checksum.csv
Tieto súbory je potrebné uchovávať ako oko v hlave. 🙂

Po opätovnom spustení skript verify-checksums.sh už nájde vytvorené kontrolné súčty a prepne sa do verifikačného módu. Ak nič nevypíše, znamená to, že verifikácia prebehla OK.
V opačnom prípade vypíše zistené rozdiely.

Skript možno spustiť aj s parametrom –update, kedy zaktualizuje kontrolné súčty za aktuálny rok. Odporúčam porovnať rozdiely v kontrolných súboroch voči zálohe (~/media/foto/$YEAR-*-checksum.csv.backup-*), či sa medzičasom nezmenil kontrolný súčet pre niektorý súbor.

0 názorov na “Integrita súborov s md5deep a cfv

  1. Ľubomír Host

    Pred pár dňami som preinštaloval mój laptop. Vzhľadom na to, že som veľa počul o novom súborovom systéme Btrfs pre Linux, rozhodol som sa ho vyskúšať. Rád skúšam nové veci a nové technológie. Debian inštalátor ponúkol pri inštalácii možnosť použiť Btr