Oživenie stránky pre FastCGI Gallery

FastCGI Gallery screenshot
Dnes som konečne po dlhom čase oživil domovskú stránku jedného môjho staršieho projektu. Konkrétne fastcgi-gallery.platon.sk.

Pohľad do repozitára CVS hovorí, že tento projekt vznikol v septembri 2005. Ak si dobre spomínam, tak som vtedy v tom čase hľadal nejakú galériu, do ktorej by nebolo potrebné fotky nahrávať manuálne, ale vedela by nafotené zábery ihneď prezentovať na webe. V tom čase dosť frčala Gallery2, ale mala niekoľko nevýhod: fotky sa museli manuálne uploadovať do galérie a kedže sa písal rok 2005, o AJAXe a uploade fotiek štýlom facebooku nebolo ani chýru, ani slychu.
Kedže som bol veľkým fanúšikom Perlu, našiel som vtedy veľmi zaujímavý modul Apache::Gallery. Ten som si aj nainštaloval a chvíľu používal. Ale aj ten mal svoje muchy. Napríklad obsah veľkého adresára načítaval vždy znova a znova pri každom kliknutí. Niekoľko detailov som si tam dokonca aj sám opravil a poslal autorom patch.

Neskokojný s performance Apache::Gallery som spravil aj jeho FastCGI alternatívu. Tá umožňuje cachovať niektoré údaje, ktoré majú dramatický vplyv na rýchlosť. Nakoniec sa mi podarilo urýchliť prezeranie fotiek asi 10x (oproti Apache::Gallery). Popri tom som implementoval aj takéto vlastnosti:

  • cachovanie obsahu adresára
  • názvy albumov a popisy k nim môžu byť viacjazyčné
  • stránkovanie albumov
  • prednačítavanie nasledujúceho obrázku

Až by ste hľadali softvér na fotogalériu pre seba (predsa len nie všetko je možné dať na facebook alebo Picassu), tak mrknite napríklad na toto porovanie galérií.