V dnešnej dobe je na trhu k dispozícii slušný výber z ponuky externých filtrov pre sladkovodné akvária. Vybrať si a kúpiť niektorý z nich by nebol žiaden problém, nejde však o príliš lacnú záležitosť. V podstate je cena externého filtra porovnateľná s cenou za sklo akvária (orientačná cena je 0,50 – 1,00 Eura na 1 liter objemu len za sklo akvária). Výsledná suma za profesionálne zariadené akvárium sa teda vie vyšplhať do poriadnej výšky, kedže do nákladov musíte zarátať pomerne veľa vecí:
- sklo primeranej hrúbky vzhľadom na rozmery akvária
- podstavec pod akvárium stavaný na veľké zaťaženie
- osadenstvo akvária – rybky a hlavne rastliny v dostatočnom počte
- kamene, piesok prípadne dekoračné drevo a tapeta na zadnú stranu
- výkonný filter, ohrievač, osvetlenie dostatočnej intenzity a časový spínač
- náradie a nástroje na čistenie a údržbu akvária
- krmivo a prípravky na úpravu vody (CO2 set, hnojivá, liečivá, prípravky na testovanie parametrov vody)
- náklady na energie (najmä spotreba elektrickej energie)
- čas investovaný do údržby
V mojom príprade som sa teda rozhodol výskušať si zhotoviť externý filter pre cca 70 litrové akvárium, najmä aby som si odskúšal technológie pre zhotovenie väčšieho filtra pre 270 litrové akvárium. Vzhľadom na to, že som pomerne dlho hľadal vhodné komponenty a viackrát som postupoval metódou pokus-omyl, výsledok sa mi relatívne vydaril. Filter je úspešne v prevádzke nejakú dobu a ja popri tom píšem tento návod pre ostatných nadšencov akvaristiky.
Ako sa ukázalo, zhotoviť filter nie je úplne triviálne a cena za profesionálny externý filter tomu aj zodpovedá. Ako sa ukázalo, výsledná suma za jednotlivé komponenty sa vyšplhala až na 50% obstarávacej ceny profesionálneho filtra a to ešte v cene nie je zarátaná cena práce. Ale záleží od uhla pohľadu – ak máte voľného času dostatok, je 50% úspora vynaložených prostriedkov veľmi zaujímavá.
Pre mňa bolo ešte zaujímavou výzvou nájsť riešenie na pár technických problémov. Riešil som najmä jednoduchosť návrhu, spoľahlivosť riešenia a predchádzanie poruchám a taktiež čo najjednoduchšiu údržbu a uvedenie filtra do prevádzky. Času mám totiž málo a tak každá ušetrená minúta na pravidelnej údržbe znamená pre mňa slušnú úsporu času do budúcna.
Na záver sa ešte skúste sa ešte zamyslieť nad tým, aký je objem filtračných náplní v externom filtri a porovnajte tento objem s veľkosťou interného filtra určeného pre podobné akvárium. Veľmi ľahko si uvedomíte jednu vec: interný filter je rádovo menší, aby čo najmenej špatil akvárium zvnútra. Takže životný priestor pre hlavných odbúravačov odpadu v akváriu (nitrifikačné baktérie) je výrazne limitovaný na úkor dizajnu. Interný filter sa teda rýchlo zanesie, obmedzené množstvo baktérií nestíha spracovať odpad a ten sa hromadí v akváriu. Tento nadbytok odpadu sa jednoznačne musí prejaviť na kvalite vody, čistote prostredia a podmienkach vhodných pre rast nežíadúcich rias.
Pre porovnanie: špičkový akvarista Takashi Amano pri svojom 9000 litrovom akváriu hovorí o 15000 litroch vody. Odhaduje sa teda, že má na mysli aj objem filtračnej časti o objeme cca 6000 litrov.
Ale poďme pekne poporiadku a pokračujme v ďalšej časti.